BRACIS 2015 Committee

Local Organization Chair:  Profa. Anne Magaly de Paula Canuto (UFRN)

Program Chairs:  Profa. Gisele Lopo Pappa (UFMG)

‌Profa. Kate Cerqueira Revoredo (UNIRIO)

BRACIS Program Comimittee

  • Gisele L. Pappa (UFMG, Brazil)
  • Kate Revoredo (UNIRIO, Brazil)
  • Adriano Oliveira (UFPE, Brazil)
  • Adriano Velasque Werhli (FURG, Brazil)
  • Ahmed Esmin (UFLA, Brazil)
  • Alexandre Plastino (UFF, Brazil)
  • Aline Paes (UFF, Brazil)
  • Aline Villavicencio (UFRGS, Brazil)
  • Amedeo Napoli (LORIA Nancy, France)
  • Ana Casali (CIFASIS, Argentina)
  • Ana Teresa Martins (UFC, Brazil)
  • Andre Carvalho (USP, Brazil)
  • André Coelho (UNIFOR, Brazil)
  • Andrea Omicini (Università di Bologna, Italy)
  • Andreas Herzig (IRIT-CNRS, France)
  • Anisio Lacerda (CEFET-MG, Brazil)
  • Antonio Branco (University of Lisbon, Portugal)
  • Antônio Pádua Braga (UFMG, Brazil)
  • Artur D’Avila Garcez (City University London, UK)
  • Aurora Pozo (UFPR, Brazil)
  • Benjamin Bedregal (UFRN, Brazil)
  • Bruno Fernandes (University of Pernambuco, Brazil)
  • Byron Bezerra (University of Pernambuco, Brazil)
  • Carlos Thomaz (Centro Universitario da FEI, Brazil)
  • Carlos Ribeiro (ITA, Brazil)
  • Carlos Menezes (IME-USP, Brazil)
  • Carlos Bazilio Martins (UFF, Brazil)
  • Carlos Lopes (UFU, Brazil)
  • Carmelo J. A. Bastos Filho (University of Pernambuco, Brazil)
  • Cassio De Campos Queen’s (University of Belfast, Ireland)
  • Dalessandro Vianna (UFF, Brazil)
  • David Correa Martins Jr (UFABC, Brazil)
  • Diana Inkpen (University of Ottawa, Canada)
  • Djamel A. Zighed (University of Lyon 2, France)
  • Edson Matsubara (UFMS, Brazil)
  • Edward Hermann Haeusler (UFMA, Brazil)
  • Edwin Meza (UFF, Brazil)
  • Eric Matson (Purdue University, U.S.)
  • Estevam Hruschka Junior (UFSCar, Brazil)
  • Eugenio Oliveira (University of Porto, Portugal)
  • Evandro Costa (UFAL, Brazil)
  • F. Amilcar Cardoso (University of Coimbra Portugal)
  • Fabio Cozman (USP, Brazil)
  • Fabrício Enembreck (PUC-PR, Brazil)
  • Federico Barber Technical (University of Valencia, Spain)
  • Fernando Osorio (ICMC-USP, Brazil)
  • Fernando Gomide (Unicamp, Brazil)
  • Flavia Barros (UFPE, Brazil)
  • Flavia Bernardini (UFF, Brazil)
  • Flavio Miguel Varej‹o (UFES, Brazil)
  • Flavio S Correa Da Silva (USP, Brazil)
  • Francisco de A. T. de Carvalho (UFPE, Brazil)
  • Fred Freitas (UFPE, Brazil)
  • George D. C. Cavalcanti (UFPE, Brazil)
  • Gina M. B. Oliveira (UFU, Brazil)
  • Graçaliz Dimuro (FURG, Brazil)
  • Guillermo R. Simari (Universidad Nacional del Sur in Bahia Blanca, Argentina)
  • Gustavo Giménez-Lugo (UTFPR, Brazil)
  • Gustavo Batista (ICMC-USP, Brazil)
  • Huei Lee (Unioeste, Brazil)
  • Inês Dutra (University of Porto, Portugal)
  • Ing Ren Tsang (UFPE, Brazil)
  • Ivan G. Costa (UFPE, Brazil)
  • Jaime Sichman (USP, Brazil)
  • Jan Ramon (K.U.Leuven, Belgium)
  • Joao Alcantara UFC, Brazil)
  • Joao Balsa (University of Lisbon, Portugal)
  • Joao Marcos (UFRN, Brazil)
  • Jomi Fred Hubner (UFSC, Brazil)
  • Laurent Perrussel (Universite de Toulouse, France)
  • Leliane N. Barros (USP, Brazil)
  • Leonardo Emmendorfer (FURG, Brazil)
  • Li Weigang (UNB, Brazil)
  • Luis Antunes (University of Lisbon, Portugal)
  • Luís Correia (University of Lisbon Portugal)
  • Luis Otavio Alvares (UFSC, Brazil)
  • Luiz Chaimowicz (UFMG, Brazil)
  • Luiz Satoru Ochi (UFF, Brazil)
  • Luiza De Macedo Mourelle (UERJ, Brazil)
  • M.C. Nicoletti (UFSCar, Brazil)
  • Marcelo Finger (USP, Brazil)
  • Marcilio De Souto (University of Orleans, France)
  • Marcio Basgalupp (UNIFESP, Brazil)
  • Márcio Ribeiro (USP, Brazil)
  • Marcos Eduardo Valle (Unicamp, Brazil)
  • Marcus Vinicius Guelpeli (UFVJM, Brazil)
  • Marek Reformat (University of Alberta Canada)
  • Maria-Carolina Monard (ICMC-USP, Brazil)
  • Mario Benevides (UFRJ, Brazil)
  • Marley Vellasco (PUC-Rio, Brazil)
  • Myriam Delgado (UTFPR, Brazil)
  • Patricia Tedesco (UFPE, Brazil)
  • Patricia Jaques (UNISINOS, Brazil)
  • Patricia Oliveira (USP, Brazil)
  • Paulo Trigo (ISEL, Portugal)
  • Petrucio Viana (UFF, Brazil)
  • Ramon Lopez De Mantaras (IIIA – CSIC, Spain)
  • Reinaldo A. C. Bianchi (Centro Universitario da FEI, Brazil)
  • Renato Tinós (USP, Brazil)
  • Ricardo Tanscheit (PUC-Rio, Brazil)
  • Ricardo Prudencio (UFPE, Brazil)
  • Ronaldo Prati (UFABC, Brazil)
  • Rosario Girardi (UFMA, Brazil)
  • Solange Rezende (USP, Brazil)
  • Stefano Ferilli (Universita’ di Bari, Italy)
  • Teresa Ludermir (UFPE, Brazil)
  • Thiago Pardo (ICMC – USP, Brazil)
  • Tiago de Lima (University of Artois and CNRS, France)
  • Toby Walsh (NICTA and UNSW, Australia)
  • Valerie Camps (University of Toulouse, France)
  • Vasco Furtado (UNIFOR, Brazil)
  • Wagner Meira Jr. (UFMG, Brazil)
  • Wamberto Vasconcelos  (University of Aberdeen, UK)
  • Wellington Pinheiro Dos Santos (UFPE, Brazil)
  • Yves Demazeau (CNRS – LIG, France)